Aktuality

Bouffier víťazom v Košiciach, majstrami Béreš a Kajetanowicz

Minulý víkend sa v metropole Východného Slovenska uskutočnilo predposledné podujatie Mediaracing Majstrovstiev Slovenska a Platinum Majstrovstiev Poľska v rally, 36. Rally Košice.

Na štart sa postavilo 67 posádok a taktiež 27 posádok bodujúcich do Slovenského Rally pohára. Celkovo sa tak v Košiciach predstavili jazdci zo Slovenska, Poľska, Česka, Ukrajiny, Francúzska a Maďarska. Medzi najzaujímavejšie mená v štartovej listine patrili Bryan Bouffier, Kajetan Kajetanowicz, Jozef Béreš, Michal Solowow, pravidelný účastník SWRC Michal Kocsiuszko, Grzegorz Grzyb, Jaroslav Melichárek, Maciej Rzeznik, Igor Drotár, Jaroslav Orsák a iní. Celkový počet 9 automobilov špecifikácie S 2000 a 4 automobily WRC poukazovali na zaujímavý súboj o prvenstvo. Program 36. Rally Košice sa začal vo štvrtok technickým preberaním a pokračoval slávnostným štartom a predstavovaním posádok pred Hotelom Yasmin v Košiciach.

Súťažiť sa začalo však až v piatok a to prvou rýchlostnou skúškou „Bankov", ktorá merala 13,4 km. V nej bol najrýchlejší sympatický Bryan Bouffier na Peugeote 207 S 2000, ktorý „naložil" druhému „Ďodimu" Bérešovi 1,3 sekundy a tretiemu Michalovi Kosciuszkovi 1,6 sekundy. V druhej RS Ružín, bol najrýchlejší špičkový jazdec produkčných aut, Kajetan Kajetanowicz, na Subaru Impreze špecifikácie 2010, ktorý bol rýchlejší na rozbitom Ružíne o 7,1 sekudny pred druhým Grzybom a tretím Bouffierom o 7,5 sekundy. Po dvoch RS bol v čele vždy Bryan Bouffier, druhý Ďodi Béreš, tretí „Kajto", štvrtý Solowow a piaty Melichárek s Mitsubishi Lancer WRC. Veľký rešpekt však budila posledná RS prvej sekcie pod názvom „Žipov". Dvadsať kilometrový meraný úsek najlepšie zvládol Igor Drotár so Škodou Fabia WRC pred druhým „Kajtom" a tretím Orsákom, ktorý bol za Drotárom o 19,3 sekundy. Priebežne vedúci Bouffier však dostal na tejto RS od Drotára až 25 sekund a celkovo sa prepadol na tretie miesto po prvej sekcii. V poslednej RS prvej sekcie odstúpili aj bratia Lapdavskí, ktorí mali problémy s enormným dávkovaním benzínu do motora a ten sa následne presýtil.

Po prvej sekcií bola pre posádky naplánovaná zastávka v servise. Tam sa však až tak nemusela riešiť dilema, aké pneumatiky obuť do druhej sekcie, keďže dážď neustal a vody na trati bolo vždy viac. Najväčšie zaujatie v servise budil Ford Fiesta S 2000 Michala Solowowa a zázemie teamu.

10. Melichárek - Lasevič / Mitsubishi Lancer WRC /+ 1:02,6

Druhá sekcia prvého dňa pozostávala z rovnakých meraných úsekov ako prvá. Tri rýchlostné skúšky, tie isté ako v prvej sekcií boli však v zápale väčších bojov o vedúcu priečku prvého dňa.

Najlepšie začal Grzegorz Grzyb, ktorý RS Bankov vyhral pred Bouffierom o 1,2 sekundy a tretím Solowowom o 2,3 sek. Jožko Béreš bol v tejto RS na piatom mieste a „Kajto" na šiestom mieste so stratou na Grzyba 6,5 sek. Druhú RS druhej sekcie si vzal do svojich rúk „Kajto", ktorý si tak upevnil vedenie pred Bouffierom na 15,5 sekundy a tretím Bérešom, ktorý strácal na Kajtanowicza 22, 1 sekundy. Na tejto RS však dostal aquaplaning aj Jaroslav Melichárek a stratil podstatne dosť veľké množstvo času. Auto však našťastie nebolo poškodené. Bolo takmer jasné, že Kajtanowicza by ďalší dvaja jazdci nemali ohroziť no stal sa úplný opak. Šmykľavý povrch na RS Žipov najlepšie zvládol „Ďodi" Béreš s Róbertom Mullerom, ktorý doslova „položili do smútku" ako Kajetanowicza tak aj Bouffiera a tak sa z absolútneho tretieho miesta posunuli na prvé a vyhrali prvý deň. Keďže v rámci slovenského šampionátu sa každý deň 36. Rally Košice bodoval ako samostatná súťaž, Béreš tak vyhral aj Rally Košice 1 a priblížil sa tak k titulu majstra v Mediaracing Majstrovstvách SR v rally. V tejto RS mal však defekt Jaroslav Orsák, ktorý na 20 km stratil veľa času a tak sa prepadol z celkového 6. na 10. miesto.

Po prvej etape bol s výsledkom spokojný najmä Brayn Bouffier, ktorý si upevnil svoju pozíciu pred svojim rivalom Kajetanowiczom. „S výsledkom som spokojný, pretože sme pred Kajetanowiczom a to je pre nás najpodstatnejšie, auto je fakt super pripravené, Peugeot je skutočne perfektné auto." Svoje sklamanie neskrýval Jaroslav Melichárek, ktorý bol jediný, ktorý mohol okrem Béreša získať titul Mediaracing Majstrovstiev SR v rally, no po dvoch výletoch mimo trať bolo aj jemu jasné, že nádej na titul sa stráca. Samozrejme, že veľmi ho mrzela aj strata na pred ním siedmeho Grzyba, ktorá činila 0,1 sekundy. Však treba pochváliť jeho atraktívne prejazdy, ktoré potešili oko diváka.

10. Orsák - Vajík / Mitsubishi Lancer evo IX + 2:43,2

Druhý deň mal vo svojom programe rovnaký počet RS ako ten prvý. RS boli veľmi dobre naplánovane a tak fanúšikovia rally z celkového počtu 6 RS dňa stíhali 4, na ktorých videli takmer celé štartové pole.

Ako prvý vyštartoval do RS Herľany Jozef Béreš na Škode Fabia S 2000. Avšak hneď po tejto RS sa do vedenia dostal Bryan Bouffier, ktorý exceloval svojou rýchlosťou a nadelil „Ďodimu" 7,8 sekundy. Druhý bol práve Jožko a tretí Tomasz Kuchar s rovnakým autom ako Bryan Bouffier. Pred touto RS odstúpili zo súťaže Jaroslav Orsák. RS 8 s názvom Svinica, sa javila ako veľmi rýchla na úzkej lesnej ceste, striedaná kvalitným aj menej kvalitným asfaltom. Túto RS vyhral opäť Francúz Bryan Bouffier, ktorý vyhral RS pred Kucharom a tretím Solowowom. Bérešovi pridal ďalších dvanásť sekúnd a tretiemu Kajetanowiczovi absolútne 12,2 sek. Začínal sa boj medzi Bérešom a Kajetanowiczom. RS Svinica a čiastočne aj RS Slanec boli na Rally Košice novými RS a tak sa na nich ukázala rýchlosť a skúsenosti jazdecov. Poslednú RS prvej sekcie, druhého dňa vyhral opäť Bouffier pred Solowowom o 2,3 sek a tretím „Kajtom" o 2,7 sek. Tu sa však so súťažou rozlúčil aj veľmi známi domáci jazdec Ivan Kapušanský, ktorý na tejto RS musel odstúpiť z technických dôvodov. Treba však pochváliť jeho pekné prejazdy, ktoré potešili fanúšikov.

10. Pethó - Bacigal / Subaru Impreza WRC + 5:02,5

Posledná sekcia bola opäť v kolobehu tých istých rýchlostných skúšok ako prvá sekcia druhého dňa. RS 10 vyhral Bouffier a navýšil si tak náskok pred Bérešom o 5,3 sekundy a bolo jasné, že len pri jeho jazdeckej chybe by nemalo dôjsť k zmene v poradí 36. Rally Košice. Do bojov sa však viac púšťal poľský jazdec Michal Solowow, ktorému išlo o titul v Platinum Majstrovstvách Poľska, no pred ním bol jeho najväčší rival Kajetan Kajetanovicz. Ten svojou rýchlosťou ukazoval, že patrí medzi európsku špičku v skupine N4. Tunajšie trate vôbec nepoznal a štartoval na nich po prvýkrát, no dokázal porážať celé štartové pole, hlavne počas prvého dňa 36. Rally Košice. Solowow pri svojej stíhacej jazde vyhral posledné dva merané úseky súťaže no nestačilo to na „Kajta" a ten tak mohol sláviť titul majstra v Platinum Majstrovstvá Poľska v rally pre rok 2010. K tomu mu aj pogratulovali Bryan Bouffier so sympatickým spolujazdcom Xavierom Panserim. Taktiež titul majstra v Mediaracing Majstrovstvá Slovenska v rally získal aj Jožko Béreš s Róbertom Mullerom na ich Škode Fabii S 2000 a to už po tretíkrát v rade. Však za najväčšieho „frajera" súťaže možno označiť aj jej víťaza. Talentovaný Bryan Bouffier, ktorý dokázal, ako vie využiť svoje skúsenosti na súťaži, na ktorej štartoval prvýkrát v živote, potvrdil, že patrí medzi tých najrýchlejších jazdcov rally v Európe. Cez náročné podmienky a neznalosť trate dokázal súťaž vyhrať. Klobúk dole pred posádkou Bryan Bouffier a Xavier Panseri.

10. Rzeznik - Mazur / Škoda Fabia S2000 +9:01,8

Súťaž Rally Košice prebehla v príjemnej atmosfére a taktiež bola dobre zvládnutá po organizačnej stránke. Veríme, že o rok sa opäť do metropoly Východného Slovenska vráti Poľský šampionát.