Press
Moris Cup Jahodná 2012 sa zapísal do histórie

Štvrtý ročník pretekov automobilov do vrchu na Moris Cup Jahodná privítal tento rok až 121 pretekárov zo Slovenska, Poľska, Česka a Maďarska. Súťaž, zaradenú do FIA - Európského pohára, FIA International Hill Climb Challenge, majstrovstiev Poľska (GSMP), majstrovstiev Slovenska a Národného pohára PAV, možno napriek menším problémom považovať za vydarenú, dokonca s dvojnásobným prekonaním traťového rekordu.

Počas tohto víkendu, v dňoch 9. – 10.6.2012 sa na Jahodnej pri Košiciach stretli najväčší nadšenci pretekov automobilov do vrchu, aby tu absolvovali ďalšie podujatie zo svojho tohtoročného kalendára, ktorým sa stal Moris Cup Jahodná 2012. Preteky boli okrem majstrovstiev Slovenska a Poľska zaradené aj do dvoch FIA seriálov, vďaka čomu sa pri Košiciach zišli aj jazdci, ktorí jazdia výhradne tieto seriály. České mená ako Václav Janík či Jiří Svoboda na formulových špeciáloch, tiež slovenskí majstri Jozef Béreš jun., Igor Drotár alebo Peter Jureňa, no aj poľskí jazdci Tomasz Mikolajczyk či Marcin Beltowski okorenili celý priebeh súťaže. Práve prvý menovaný pretekár, Václav Janík, sa už v sobotu postaral o prekonanie minuloročného rekordu trate a dnes sa mu to podarilo druhýkrát. Jeho čas s hodnotou 1:54.772, ktorý zajazdil na Lole B02/50 sa tak zapísal do histórie Moris Cup Jahodná. Vďaka výbornému výsledku aj v druhej meranej jazde sa stal absolútnym víťazom druhého súťažného dňa. „Prišli sme si za pretekať na peknú trať a sme radi, že sme vyhrali. Prekonanie traťového rekordu nebolo až takým problémom, myslím si, že by som to zajazdil aj lepšie, určite som mal ešte rezervy. S víkendom sme spokojní, organizátori sa snažili robiť čo sa dalo. Kopec sa mi páčil, spodná časť sedí lepšie formulovým autám, no vrch už menej“, povedal absolútny víťaz, ktorý obsadil zároveň aj prvé miesto vo FIA International Hill Climb Challenge. FIA – Európsky pohár prevzal do svojich rúk včerajší víťaz pretekov, Tomasz Nagorski jazdiaci na Subaru Impreza WRX. Ten si okrem tohto víťazstva odniesol za dnešný deň aj prvú priečku v majstrovstvách Slovenska, taktiež v majstrovstvách Poľska, druhé miesto v absolútnom poradí a tým aj víťazstvo vo svojej triede i skupine.

Najrýchlejším Slovákom na kopci Jahodná sa dnes stal Jozef Béreš jun. Už v prvej jazde sa mu podarilo svojím časom zdolať Igora Drotára na Škode Fabia WRC a inak tomu nebolo ani v tej druhej. Vďaka zlepšujúcim sa výkonom obsadil v rámci dnešného dňa aj výborné tretie miesto v absolútnom poradí a svojim súperom ukázal, že je naozaj majstrom volantu. „Audi je také auto, že kto v ňom nesedí, neuverí ako ťažko sa ovláda. Od štartu až po cieľ s ním neskutočne bojujem. Požičal som si ho od otca, aby som si na ňom zatrénoval, lebo doma staviam podobné auto. Dnes ma veľmi potešila moja prvá ostrá jazda, v ktorej som dokázal zajazdiť skvelý čas a poraziť svojho najväčšieho súpera Drotára. Druhá jazda bola lotéria s gumami. Čas v nej bol napokon veľmi dobrý a keby som vedel, že mi tak málo bude chýbať do absolútneho poradia, tak by som ešte pridal. Som maximálne spokojný“, prezradil náš päťnásobný majster Slovenska v rally. Nedarilo sa však spomínanému Drotárovi. Aj keď v prvej jazde zajazdil pekný čas, tá druhá ho posunula vo výsledkovej listine smerom nadol. Dôvodom bolo dobehnutie súpera. „Športový víkend mohol byť ešte lepší, nebyť istých nedostatkov, ktoré sa ťahali od rána. Nastal problém s prezúvaním, na kopci som dobehol jazdca pred sebou, ktorý šiel na slikoch a nemal som ho kde predbehnúť. Počas dňa jazdím v desatinách, šiesti sme v jednej sekunde a teraz stratím tri sekundy. Pýtam sa sám seba, prečo som tu vlastne celý deň bojoval“, povedal sklamaný Prešovčan. Ten si vo svojej triede i skupine síce odniesol prvé miesta, no v absolútnom poradí majstrovstiev Slovenska mu patrí až piata pozícia.

V majstrovstvách Poľska si prvé miesto z dnešného dňa odniesol už niekoľkokrát spomínaný Poliak Tomasz Nagorski. So stratou piatich sekúnd za ním v poradí ďalej nasledovali Mariusz Stec, ktorému sa po včerajších technických problémoch dnes konečne darilo a Tomasz Mikolajczyk, ktorý si svoju pozíciu vylepšil nielen v hodnotení poľského šampionátu, ale aj v absolútnom poradí.

Posledným nespomenutým seriálom ostal Národný pohár v pretekoch automobilov do vrchu. Aj tam sa udiali veľké zmeny, ktoré mal na starosti najmä dážď, no aj technické problémy niektorých pretekárov. Prvé miesto v absolútnom poradí dnes obsadil Ján Barica na Subaru Impreza Sti. „Tento kopec je krásny, dlhý, preteky boli dobré, až na problémy s čakaním a umiestnením servisu. Včera sme do sucha obuli mokré gumy, tie sa prehriali a do cieľa som kvôli tomu nemohol pokračovať na plno. Dnes sa podarilo vyhrať. Tie časy mohli byť ešte lepšie, ale nevedel som poriadne zaradiť trojku, lebo som mal vybitú kulisu. Ale celkovo som samozrejme spokojný. Rád by som štartoval aj v ďalších pretekoch NP“, zosumarizoval dnešný víťaz. Tohto veľkého konkurenta podcenil Peter Florek, ktorý určite mal na to, aby zopakoval svoje včerajšie umiestnenie, no napokon sa mu to nepodarilo. „Prvú jazdu som vypustil, lebo som nečakal, že môj súper tak zatiahne. Mal som vyvesené aj vlajky, tak som šiel radšej opatrnejšie. Druhú jazdu som už vyhral, no na Baricu to nestačilo. Aj keď očakávania boli iné, som celkom spokojný“, povedal po dojazde do cieľa Peťo.

Oficiálne výsledky


FIA International Hill Climb Challenge:

 1. JANÍK Václav, LOLA B02/50, 4:02.890
 2. SVOBODA Jiří, RADICAL SR3, 4:23.930
 3. DROTÁR Igor, ŠKODA Fabia WRC, 4:25.269
 4. JUREŇA Peter, MITSUBISHI Lancer Evo IX, 4:39.881
 5. ACHS Erich, OPEL Lotus, 4:41.744

FIA European Hill-Climb Cup:

 1. NAGÓRSKI Tomasz, SUBARU Impreza WRX, 4:16.655
 2. BÉREŠ Jozef ml., AUDI Quattro, 4:21.223
 3. KOIŠ Martin, FORD Fiesta, 4:22.508
 4. BELTOWSKI Marcin, SUBARU Impreza, 4:38.714
 5. KOVALČÍK Michal, ŠKODA Octavia WRC, 4:41.859

Majstrovstvá Slovenska:

 1. NAG ÓRSKI Tomasz, SUBARU Impreza WRX, 4:16.655
 2. BÉREŠ Jozef ml., AUDI Quattro, 4:21.223
 3. STEC Mariusz, MITSUBISHI Lancer Evo IX, 4:22.186
 4. KOIŠ Martin, FORD Fiesta, 4:22.508
 5. DROTÁR Igor, ŠKODA Fabia WRC, 4:25.269

Majstrovstvá Poľska:

 1. NAG ÓRSKI Tomasz, SUBARU Impreza WRX, 4:16.655
 2. STEC Mariusz, MITSUBISHI Lancer Evo IX, 4:22.186
 3. MIKOŁAJCZYK Tomasz, MITSUBISHI Evo Ultraleggera, 4:22.312
 4. SZEPIENIEC Andrzej, MITSUBISHI Lancer Evo IX, 4:22.610
 5. STEČ Róbert, DALLARA, 4:25.810

 Národný pohár PAV:

 1. BARICA Ján, SUBARU Impreza Sti, 4:38.482
 2. FLOREK Peter, MITSUBISHI Lancer Evo VIII, 4:41.241
 3. MACHÁČEK Kamil, OPEL Calibra, 4:46.451
 4. ZVOLENSKÝ Rastislav, MITSUBISHI Lancer Evo IX, 4:51.013
 5. JAJCAY Pavol, NISSAN Sunny, 5:00.697

 << späť na press
all rights reserved Auto Klub Košice © 2009   flag eu  made in europe - rollyweb.sk